איך לבנות מסת שריר?

איך לבנות מסת שריר

מסת שריר היא המשקל הכולל של שרירי הגוף – גם השרירים החלקים וגם שרירי השלד. היא מושפעת מגודל השרירים ומנפחם ומצטברת ככל שהגוף שורף אנרגיה ביעילות, וכל עוד אנחנו עוסקים בפעילות גופנית מיטיבה ושומרים על תזונה בריאה ועשירה בחלבונים.

 

רבים מתבלבלים בין מסת השריר בגוף ובין כמות השומנים בגוף. אף שיש קשר הדוק בין מסת השרירים ובין כמות השומנים, שניהם תוצר של תהליכים שונים שמתרחשים בגוף, ושניהם נמדדים בנפרד.

 

מסת השרירים נמדדת בקילוגרמים, ואילו משקל השומנים מבטא את כמות השומנים שהגוף אוגר. שרירי הגוף ניזונים, בין השאר, מהשומנים המצויים בגוף בתהליך של שריפת שומנים.

 

פעילות גופנית איכותית ויעילה מסייעת בתהליך שריפת השומנים, מזינה את השרירים ומגדילה את המסה שלהם.

 

לא נטעה אם נאמר שהשומנים הם מקור האנרגיה הזמין ביותר העומד לרשות הגוף ושרירי הגוף. ככל שאנחנו שורפים יותר אנרגיה, כך אנחנו מגדילים את מסת השרירים ומפחיתים את משקל הגוף.

 

מסת השרירים בגופנו מורכבת מהמשקל הכולל של השרירים החלקים, של שרירי השלד ושל המים הנאגרים בשרירים.

 

השרירים עצמם מכילים לא רק מים אלא גם חלבונים, ולכן אם נרצה להגדיל את מסת השריר ולהפחית במשקל, כדאי שנצרוך מזונות עשירים בחלבונים ונתאמן בקביעות.

 

רוצים לבנות מסת שריר בקלות, במהירות וביעילות? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת.

 

איך בונים מסת שריר?

אנשים רבים, ובעיקר כאלה שעוסקים בקביעות בפעילות גופנית תוהים איך לבנות מסת שריר, אך הולכים לאיבוד בסבך המידע ולא יודעים במה להתחיל ומה לעשות.

 

הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור, הוא שמסת שריר איננה שומן. למעשה היא ההפך הגמור משומן.

 

מסת שריר מתבטאת בגוף רק באזורים נטולי שומן. היא מעידה על גוף חזק, גמיש ובריא, על בריאות טובה ועל עבודה אינטנסיבית לשריפת השומנים בגוף.

 

כיוון שביכולתנו לשלוט במסת השרירים שלנו, היא עצמה דינמית ומשתנה, מושפעת מאורח החיים שלנו ותלויה באימונים סדירים, בתזונה בריאה ועשירה ובשינה רגועה ורציפה.

 

מסת השרירים בגופנו יכולה לגדול, אך היא יכולה גם לקטון. אם נקפיד להתאמן בקביעות ונתאמץ להפחית ממשקלנו בצורה נכונה ובריאה, מסת השרירים שלנו תגדל. אם לא נתאמן ולא נחזק את שרירי הגוף, מסת השרירים תקטן, והשרירים ייחלשו. פעמים רבות זה יקרה בד בבד לצבירת שומנים בגוף ולעלייה במשקל.

 

אז איך בונים מסת שריר? העיקרון פשוט וברור – מחזקים את השרירים בחדר הכושר, רוכבים על אופניים, שוחים בבריכה, יוצאים לג'וגינג בשכונה ועוסקים בפעילות גופנית איכותית בקביעות ובהתמדה.

 

כדאי לזכור שיש הבדל מהותי בין מסת השרירים של גברים ובין מסת השרירים של נשים. היכולת לפתח מסת שריר ולהגדיל אותה גבוהה בהרבה אצל גברים. עם זאת, גם נשים יכולות להגדיל את מסת השריר שלהן, לחזק את השרירים ולבנות אותם. הדרך לעשות את זה זהה גם לגברים וגם לנשים ומחייבת נחישות, התמדה, רצון ומסירות לתהליך.

 

איך בונים מסת שריר

 

איך מחשבים מסת שריר?

כדי לחשב מסת שריר יש להיעזר במכשירים הבודקים את ה־BMI של הגוף (BODY MASS INDEX).

 

בדיקת BMI משקללת נתונים כמו גובה, משקל, מין וגיל ומכמתת את המסה של רקמות השרירים בהסתמך עליהם. מבדיקת BMI אפשר להעריך את מסת השריר, ואפשר גם לדעת אם משקל הגוף תקין ואם הוא עודף או חסר.

 

לאחר שתבדקו את מסת השריר שלכם בבדיקת BMI, תוכלו להסתייע בנתונים כדי לתכנן את שגרת האימונים ולייעל אותה.

 

עם זאת, לרוב אין צורך בבדיקת BMI, ואתם בהחלט יכולים להסתפק בשגרת אימונים איכותית, בתזונה מאוזנת ובאורח חיים בריא כדי לקבל מושג על הצלחתכם בבניית מסת השריר. ממסת שריר קשה להתעלם. אם היא גדלה, אתם תרגישו את זה; ואם היא קטנה, גם את זה תרגישו.

 

ככל שתבנו את מסת השריר שלכם, הגוף שלכם יתחטב, יתגמש, יתחזק וייראה נפלא, ואתם תרגישו מצוין.

 

למה חלבונים נחוצים למסת שריר איכותית?

השרירים שלנו בנויים ממים ומחלבונים. חלבונים עשויים מתרכובות אורגניות החיוניות לחיי התאים בגופנו ולתפקוד הגוף. בזכות חומצות האמינו המצויות בחלבונים שרירי הגוף יכולים להיבנות, לתפקד, להתחזק ולגדול.

 

כדי להגדיל את מסת השרירים בגופנו עלינו לצרוך מזונות עשירים בחלבונים לאורך כל היום ובמיוחד לפני אימון גופני ולאחריו. מתאמנים רבים מבינים שלא מספיק להתיישב על ספות כושר ולהתיש את השרירים בפעילות גופנית אינטנסיבית; צריך גם להזין את הגוף במזונות בריאים ומועילים המכילים חלבונים, פחמימות ושומנים ולעשות זאת בתבונה ובהתמדה.

 

לאכול ולהגדיל את מסת השריר

זה אולי יפתיע אתכם, אך כדי להגדיל את מסת השריר צריך לאכול, ולאכול הרבה. רגע, אל תבינו אותנו לא נכון. אנחנו לא שולחים אתכם להסתער על המקרר או לצבוא על מסעדות הג'אנק פוד השכונתיות.

 

אנחנו מתכוונים שתיקחו דף ועיפרון או תפתחו קובץ וורד ותתחילו לבנות תפריט יומי מאוזן העשיר בחלבונים ובכל אבות המזון החיוניים לתפקוד הגוף, לחיזוק השרירים ולבניית מסת השריר.

 

עליכם להבין ששילוב איכותי בין פעילות גופנית מיטיבה ובין תזונה בריאה הוא הנוסחה האולטימטיבית להגדלת מסת שריר, להפחתה במשקל ולבריאות טובה. ולכן השתדלו לאכול מאכלים שמכילים חלבונים ממקור טבעי כמו עופות, דגים, קטניות, אגוזים ודגנים, נשנשו חטיפי אנרגיה ושתו משקאות אנרגיה טעימים ומשביעים שנפלאים לכל מי שעוסק בספורט בקביעות ורוצה להגדיל את מסת השריר שלו ולהרגיש נפלא.

 

לא על האוכל לבדו

כבר הבנו שמסת שריר היא תוצר של פעילות גופנית איכותית וקבועה ושל תזונה מאוזנת ובריאה. אך מסת השריר אינה תלויה רק בפעילות גופנית ובתזונה. אורח חיים רגוע ושלו יקבע אם תצליחו לבנות מסת שריר או לא.

 

איך תנהלו חיים רגועים ושלווים?

  • הקפידו לישון שמונה שעות בלילה וודאו ששנת הלילה שלכם איכותית.
  • שתו הרבה מים במשך היום. שרירי הגוף זקוקים למים כדי לתפקד ולהתחזק.
  • נסו להימנע מאלכוהול או מחומרים כימיים שמזיקים לגוף כמו סיגריות ומוצרים נלווים או תרופות שאינן נחוצות.
  • הקדישו זמן למשפחה, לחברים ולתחביבים.
  • צאו לחיק הטבע והרשו לעצמכם ליהנות מכל רגע.
  • נסו להימנע מלחצים וממתחים. לחצים ומתחים טובעים את חותמם בכל היבט בחיינו ומפריעים לנו לנהל חיים מספקים ולהתמיד בפעילויות מיטיבות שמזינות את הגוף ואת הנפש. הם משפיעים לרעה גם על האימונים שלנו ועל מאמצינו לשפר את הכושר הגופני ולבנות מסת שריר.

 

הגדלת מסת שריר

 

התמדה, התמדה ושוב התמדה

מיותר לציין שהתמדה היא הסוד למסת שרירים טובה. למעשה היא הסוד לכל הישג בחיים.

 

מסת שריר היא תוצר של תהליך מתמשך ושל התמדה גם בשגרת האימונים, גם בהקפדה על התזונה וגם בחיי היום-יום. אין לה יעד ואין לה תוקף.

 

מסת שריר היא תוצר של התמדה, והיא מחייבת התמדה כדי להישמר.

 

רוצים לשמור על מסת השרירים בגופכם? יישמו את כל העצות שקיבלתם, והמשיכו לעשות את מה שאתם עושים. אתם בדרך הנכונה.