מיץ סחוט טרי

מיץ סחוט

ישנה אמונה רווחת כי מיץ סחוט טרי מכיל המון ויטמינים וייתן מזור למגוון רחב של מחלות, האם יש אמת בדברים?

האם לצד כל קול התעטשות צריך לבוא המשפט – "נו, כבר שתית מיץ תפוזים סחוט"?

 

התעוררתם בבוקר, ציחצחתם שיניים וניגשתם לסחוט לעצמכם מיץ תפוזים סחוט טרי, מדוע? כי אתם מאמינים שויטמין C מטיב עם הבריאות, מחזק את המערכת החיסונית וטעים ובריא יותר ממשקאות אחרים.

 

מסחטות איכותיות יוציאו את כל המיץ מהתפוז ואתם תצרכו אותו בשקיקה ותקוו כי מההצטננות הבאה אתם מוגנים. מטא אנליזה של 29 מחקרים אשר בדקה את הנושא מצאה כי צריכה קבועה של ויטמין C אינה מגנה בפני הדבקה בהצטננות. מתי היא כן מועילה? כאשר מי שנוטל אותה הוא ספורטאי המתעסק בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית (אלו הן תוצאות של 5 מחקרים שבחנו את הנושא).

 

לפני שאתם שופכים את כוס המיץ כדאי שתדעו שויטמין C הקל על המחלה אצל ילדים שנטלו אותו במשך תקופת המחלה, אצל חלקם התקצרה תקופת המחלה והיו סימפטומים קלים יותר מאשר אחרים.

 

חשוב מאוד לדעת כי השפעתו של הויטמין טובה לכרבע שעה מעת סחיטתו. אם תמתינו יותר הויטמין יתחמצן ולא יעשה את קסמיו.

 

לגבי השאלה האלמותית – האם עדיף פרי או מיץ סחוט טרי? תזכרו שכוס מיץ סחוט עתידה להכיל לפחות 3 מנות פרי וכתוצאה מכך עולה צריכת הסוכר בצור המשמעותית (בתוך הפירות מצוי סוכר הפרוקטוז).

לימון מוסיף המון

האם כאשר אתם חושבים על מיץ סחוט תפוז הוא היחיד אשר קופץ לכם לראש? ניתן לסחוט גם לימונים ולהפיק מהם לא מעט…

 

הסגולה הגדולה של מיץ לימון טרי הינה רמת החומציות שלו שיכולה להוות אמצעי יעיל כנגד חיידקים שונים.

רמת החומציות של הלימון שווה ל-2 והמיץ עצמו מכיל 5-6 אחוזים של חומצה ציטרית (שמה בוודאי מוכר לכם מתעשיית המזון והתרופות).

 

על E-Coli (אי קולי ובשמו המלא אשריכיה קולי) שמעתם? בוודאי, החיידק שמוצא דרכו למזונות שלנו ומשפיע מאוד על מערכת העיכול שלנו רגיל לסביבה החומצית שיוצר הלימון. כמובן כי המשפט הוא כללי מדי ויש להיכנס לרזולוציות של הכימיה עמוק יותר על מנת להבין את הרמות בהן מעכב מיץ הלימון את התפתחות החיידקים (גדילת המושבות של החיידק).

נאמר בקווים כלליים כי ככל שריכוז החומצה גבוהה יותר כך רמת החומציות נמוכה יותר והשפעתה של החומצה עולה.

על מנת להעלות את הריכוז החומצה ניתן להרתיח את מיץ הלימון, כך יתאדו להם המים וריכוזה של החומצה יגבר.

 

אז מה בריא במיץ סחוט טרי?

קודם כל הדגש הוא על הטריות ועל הפרי או הירק הנסחטים. לא כל מיץ סחוט טרי יטיב עם בריאותכם והמיץ לא יועיל יותר מאשר הפרי. אז האם לסחוט את התפוז או הלימון שקורצים לכם? הם בוודאי ערבים לחך ויכולים לסייע כאשר צורכים אותם בתבונה ובתדירות נכונה.